بررسی تخصصی انواع ساب باکس‌

در این مطلب می‌خواهیم به بررسی تخصصی باکس‌های سیستم صوتی خودرو، مزایا، دلیل استفاده و چگونگی ساخت آن بپردازیم.

انکلوژر یا باکس یکی از اجزای اصلی در سیستم‌های خودرویی و خانگی است که نسبتا توجه کمتری را به خود جلب می‌کند، اما بر‌خلاف تصور، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های بخش صوتی است؛ بخشی که تمام وظایف صدای تولیدی را بر دوش می‌کشد. در ادامه با این بخش مهم و فاکتور‌های وابسته به آن بیشتر آشنا می‌شویم.

 

انکلوژر (Enclosure) چیست؟

در ابتدا می‌خواهیم بدانیم انکلوژر چیست و چه وظایفی را بر عهده دارد. انکلوژر یا باکس را می‌توان فضای بسته یا نیمه‌بسته‌ای که اطراف ساب یا اسپیکر را محصور می‌کند، تعریف کرد‌. برای استفاده بهینه و رسیدن به بیشترین بازده از درایور مد نظر، باید آن را درون باکس مناسب قرار دهیم. وظیفه اصلی انکلوژر هدایت فرکانس‌های تولید‌شده از ساب یا اسپیکر است که هدف نهایی آن به بازده بیشتر و کمترین اتلاف انرژی ختم می‌شود. لازم به ذکر است، انتخاب نوع باکس با هدف و نوع ساب(Sub-Woofer) ما رابطه مستقیم دارد، در واقع هدف اصلی استفاده از باکس سازماندهی امواج صوتی، کنترل نوسان و حرکات ووفر است. تاثیر باکس بر نوع صدا مانند زمانی است که ما در یک اتاق بسته و خالی فریاد بکشیم، مسلما حجم صدای بیشتری نسبت به فضای آزاد می‌شنویم، به این دلیل تشدید صدای ساب خیلی بیشتر از فضای آزاد است. باکس علاوه بر تشدید حجم صدا‌، مزایای دیگری مانند‌ ایفای نقش کراس‌اوور و فیلتر کردن فرکانس‌ها‌، کنترل حرکات ساب و تغییر رفتار ساب را داراست.

 

فاکتور‌های یک باکس‌

هر باکس از چند فاکتور اصلی تشکیل می‌شود. اولین قسمت چمبر (chamber‌) نام دارد‌. چمبر محیط بسته‌ای است که در بازده و ارتعاشات صوتی تاثیر می‌گذارد. هر انکلوژر(Enclosure) حداقل دارای یک چمبر است. قسمت بعدی که مختص باکس‌های غیر‌سیلد است، پورت (Port) نام دارد. پورت محفظه‌ای است که باعث ارتباط فضای داخلی و بیرونی باکس می‌شود. با تغییر سایز پورت می‌توان فرکانس تیون(Tune) تولیدی را تغییر داد. پورت اشکال مختلفی دارد که معمولا به شکل مکعب و استوانه‌ای دیده می‌شود. فاکتور بعدی و مهم در ساخت باکس فرکانس تیون نام دارد. فرکانس تیون در باکس‌های بسته کاربردی ندارد. باکس‌های پورتد (Ported) از دو قسمت اصلی چمبر و پورت تشکیل می‌شود. فرکانس تیون در پورت تاثیر می‌گذارد و فرکانس رزونانس در چمبر. این دو فاکتور در کنار هم با فرمول خاصی که شامل پارامتر‌های آکوستیکی می‌شود، نوعی فرکانس به ما می‌دهد که فرکانس تیون نام دارد. معمولا فرکانس تیون استفاده شده در باکس‌هایی با سایز ۳۰ تا ۶۰ لیتر بین ۳۰ تا ۴۰ هرتز است.

انواع باکس را بشناسید‌

۱- باکس سیلد (‌Sealed Box)

باکس سیلد‌، تنها مدلی است که کاملا بسته است و هیچ منفذی به فضای خارجی باکس ندارد. این مدل دارای مزایا و معایب خاصی است. از مزایای این مدل می‌توان کیفیت بالاتر، دقت بیشتر، محاسبات ساخت ساده‌تر و فضای اشغالی کمتر را نام برد. تمایل باکس‌های سیلد به فرکانس‌های بالاتر(‌تیز‌تر‌) است، در واقع فرکانس‌های بالاتر را قوی‌تر اجرا و موزیکال‌تر عمل می‌کند. برای ساب ووفر‌هایی که دقت بالایی در اجرای فرکانس ندارند و فرکانس‌ها را با تاخیر اجرا می‌کنند، مناسب است. از مهم‌ترین معایب باکس سیلد، حجم کمتر صدا و داغ‌شدن بیشتر کویل‌های ساب ووفر است که نسبتا استهلاک بالاتری در مقابل باکس‌های پورتد دارد.

 

۲- باکس پورتِد (‌ported or vented box)

باکس پورتد نوع دیگری از باکس‌های رایج است که شامل دریچه‌ای با اشکال مختلف (معمولا به شکل مکعب یا استوانه) ‌می‌شود. از مزایای این مدل بازده و قدرت بیشتر و اجرای فرکانس‌های پایین‌تر است. معمولا سایز باکس‌های پورتد از سیلد بیشتر است و فضای بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد و برای افرادی که به فضای صندوق خودروی خود نیاز دارند، نوعی نقطه ضعف به شمار می‌آید. حجم صدای تولیدی در باکس پورتد به علت بزرگ‌تر بودن فضای داخلی باکس و تبادل هوای ایجاد شده بین فضای داخلی و خارجی حداقل به دو برابر باکس‌های سیلد می‌رسد. البته لازم به ذکر است که بزرگ‌تر شدن سایز باکس مطلقا به معنی بیشتر شدن حجم صدا نیست، بلکه به نوع ساب انتخاب شده و پارامتر‌هایی همچون سایز ساب، فضای صندوق خودرو و قابلیت‌های ساب ووفر بستگی دارد.باکس‌های پورتد تمرکز بیشتری روی فرکانس‌های پایین‌تر دارند و ارتعاش بیشتری تولید می‌کنند.این نوع باکس، به افرادی که به مقاصد قدرتی علاقه‌مند هستند، پیشنهاد می‌شود. البته لازم به ذکر است که محاسبات ساخت انواع باکس تجربه و دقت بسیاری می‌طلبد که توسط نرم‌افزار‌های خاص انجام می‌شود که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

 

۳- باکس بَند پَس (‌Bandpass box‌‌)

یکی دیگر از باکس‌های پر‌مصرف، باکس بند‌پس است که توانایی‌های زیادی در زمینه قدرتی و کیفیتی دارد. در این باکس برخلاف مدل‌های دیگر، ساب ووفر درون باکس قرار می‌گیرد و معمولا برای زیبایی یک ضلع آن را از طلق یا پلاستیک‌های فشرده شفاف استفاده می‌کنند. برای ساخت این باکس حداقل حجم ۱۰۰ لیتر را در نظر می‌گیرند. باکس‌های بند‌پس به میزان قابل توجهی تحمل ساب ووفر را بالا می‌برند و می‌توان به حداکثر توان و کیفیت ساب ووفر مورد نظر دسترسی پیدا کرد. این مدل هم دارای مدل‌های مختلفی مانند ۴ اُردِر به منظور مقاصد کیفیتی، ۶ اُردِر و ۸ اُردِر برای مقاصد کیفیتی و قدرتی و تخصصی استفاده کرد.

 

۴- باکس هورن (Horn box)

تمرکز اصلی این مدل باکس، مانند باکس‌های پورتد‌ روی قدرت است با این تفاوت که باکس‌های هورن، تاکید بیشتری بر حداکثر قدرت و اجرای فرکانس‌های خاص با کیفیت بیشتر دارد. شکل پورت در این مدل باکس به صورت شیپوری است و هرچه طول پورت بیشتر می‌شود، دهنه پورت بزرگ‌تر می‌شود‌. این مدل نیازمند تجربه و محاسبات آکوستیکی خاصی است که در ایران معدود افرادی قادر به طراحی آن هستند.

برای ساخت باکس خوب باید از چه نوع چوبی استفاده کرد‌؟
نکته مهمی که اکثرا به آن دقت نمی‌شود نوع چوب استفاده شده در ساخت باکس است که به صورت آماده به وفور در بازار دیده می‌شود. عمدتا باکس‌های شرکتی آماده از جنس نئوپان (‌LDF‌) هستند، دلیل استفاده از این چوب به علت ارزان‌بودن آن است و معایبی در پی دارد‌. زمانی که موج صدای تولید‌شده با بافت نئوپان برخورد می‌کند به علت هوای موجود در بافت نئوپان و مقاومت پایین آن باعث لرزش ساختار آن می‌شود، این لرزش و ارتعاش بیش از حد بدنه باکس باعث تخریب موج‌های صوتی و درنهایت ایجاد به‌هم‌ریختگی صدا می‌شود، در نتیجه بهتر است برای ساخت باکس از چوب‌های با ضریب تراکم بالاتر و مقاومت بیشتر استفاده کنیم. برای ساخت باکس‌های حرفه‌ای یا نیمه‌حرفه‌ای از MDF یا HDF استفاده می‌شود. MDF یا density fibreboard Medium نوعی چوب با فشردگی ملکولی زیاد است که به صورت خشک و فشرده ساخته می‌شود و قابلیت تغییر شکل را داراست. این مدل یکی از بهترین چوب‌هایی است که برای ساخت باکس انتخاب می‌شود. به هر اندازه قطر ام‌دی‌اف بیشتر شود، می‌توان صدای بهتری از باکس دریافت کرد، اما به دلیل صرفه اقتصادی و مصارف نیمه‌حرفه‌ای نمونه ۱۶ میلی‌متر پیشنهاد می‌شود.

چگونه باکس را عایق‌کاری کنیم‌؟
نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد جلوگیری از هدر رفتن امواج صدای تولید شده است. استفاده از چسب آب‌بندی یا چسب چوب برای درزهای میان اضلاع باکس یکی از ساده‌ترین روش‌های عایق‌کاری درز‌های بین اضلاع باکس است که تاثیر محسوسی، به خصوص در باکس‌های سیلد می‌گذارد. نوع دیگر عایق‌کاری در باکس استفاده از الیاف عایق‌بندی است. استفاده از پشم شیشه یا الیاف خاص حتی موکت از مواردی است که برای عایق‌کاری باکس استفاده می‌شود، به این گونه که یک لایه سطحی‌ روی تمام سطوح داخلی باکس می‌کشیم. این عمل در بهبود کیفیت و نرمی صدای ساب تاثیر چشمگیری دارد. استفاده بیش از حد پشم شیشه باعث داغ‌تر شدن کویل ساب ووفر و در نتیجه پایین آمدن عمر ساب و تقویت فرکانس‌های بم می‌شود. نکته دیگری که می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر صدای تولید شده بگذارد، زوایای داخلی باکس است. هر چقدر میزان زوایا و تیزی کنج‌های داخلی باکس کمتر شود و زوایا به گرد شدن نزدیک شود، سرعت خروج فرکانس تولیدی بیشتر و خرابی صدا کمتر می‌شود. برای بالاتر بردن بازده و حجم صدا در باکس‌های پورتد بهتر است عمق باکس بیشتر از اضلاع دیگر آن باشد. این ساختار در باکس‌های سیلد به صورت معکوس است که هر چه میزان حجم باکس کمتر شود دقت آن بیشتر می‌شود…

91 دیدگاه ها

 1. سلام من یه باکس شیش ضلعی دارم قدرت ساب عالیه ب نظر خودم میخام ساب رو دوبل کنم ب نظر شما چه باکسی بندازم که خوب باشه و از شیش ضلعی که حالا روی ماشینه بهتر باشه باکسمم از نوع باکس شماره دویی که توضیح دادید هست

  1. سلام دوست گرامی…
   ای کاش نوع و مدل ساب باکس خود را ذکر میکردید اما با توجه به توصیف شما از باکس به احتمال زیاد ساب باکس شما Sony XS-GTX121LT هست.
   توجه داشته باشید که باکس شما مخصوص ساب شما طراحی شده در صورتی که قصد دارید یک ساب دیگر از همین نوع تهیه کنید و به صورت دبل در باکس دیگری استفاده کنید , اولویت اول شما برای بهترین صدای ممکن ( بسته به سلیقه شما در نوع بیس ) طراحی باکس فرمول برای شماست اما اگر قصد هزینه کردن و وقت گذاشتن برای طراحی باکس فرمول و مهندسی شده را ندارید بهترین گزینه باکس دبلِ مکعب مستطیل با لیتراژ ۹۰ و پورت خطی و فرکانس تیون ۳۸ برای مقاصد قدرتی و بیس تلفیقی است و برای مقاصد کیفیتی باکس سیلد مکعب مستطیل با لیتراژ ۷۱…
   امر دیگری بود در خدمتم

 2. سلام خسته نباشید.من دوتا ساب ۱۵ اینچ ام تی ایکس ۳۰۰ آر ام اس دارم تو یه باکس دوقلو نئوپانیه زیاد از صداشون راضی نیستم بیس خشک میزنن.چه باکسی واسه دوتا ساب این مدلی خوبه؟ میخوام با ام دی اف درست کنم واسشون

  1. سلام دوست گرامی…
   سوال شما خیلی کلی هست و اطلاعات کافی ارائه نکردید
   در عین حال توجه داشته باشید که ساب های ام تی ایکس بویژه ساب RT15-04 این برند , بیشتر تمایل به بیس کوبشی دارند..
   البته نوع و لیتراژ باکس شما در نوع بیس خروجی ساب تاثیر بسزایی دارد , همچنین قدرت , نوع و امکانات آمپ مونوی شما , تنظیم آمپ , تغذیه برق آمپ , نوع کابل rca , تنظیم هدیونیت و…. نیز از مواردی هستند که تاثیر مستقیم در خروجی صدا دارند.
   با توجه به سوالتان :
   بهتر اینست که متریال باکس شما ام دی اف باشد و حد اقل صفحه جلوی باکس دوبل باشبد و نوع پورت هم خطی.

   1. در ماشین های ایرانی ک جای کافی برای دو تا باکس ۱۰۰ لیتری نداره چکار باید کرد

    1. سلام دوست گرامی…
     دو تا باکس ۱۰۰ لیتری؟؟!

     1. سلام عرض ادب
      آقا من ساب باکس فابریک جی وی سی ۱۸۰۰ وات ۳۰۰ ارامس دارم باکس فابریکش سطلی هست و بیس نرم و لذت بخشی ازش دریافت نمیکنم به نظر شما باکسش عوض کنم؟ چون شنیدم باکس مربعه بیس نرم تری داره بیشتر میلزونه
      به نظر شما چیکار کنم یا چه نوع باکسی بزارم

     2. درود بر شما دوست گرامی…
      البته با تعویض باکس تغییر محسوسی در خروجی ساب شما رخ خواهد داد.. پیشنهاد میشود که از باکس سیلد برای این ساب استفاده کنید.
      اما فاکتورهای مهم دیگری هم هست که باید رعایت شود… ( نوع هدیونیت و تنظیم اصولی آن , نوع خودرو , کیفیت و تناسب اکسسوری استفاده شده و نصب اصولی , تغذیه برق آمپ , نوع آمپ و تنظیم درست آن و….) مواردی هستند که در خروجی سییستم صوتی شما بسیار تاثیر گذار هستند.
      پیروز باشید

     3. باکس سیلد که شما میگین لرزش کمتر نیست نسب به باکس های دیگه من لرزش رو دوس دارم

     4. درود دوست گرامی…
      من با توجه به نوع ساب و سوال شما باکس سیلد را پیشنهاد کردم… اگر بدنبال ویبره و لوبیس بیشتر هستید باید قید بیس نرم و با کیفیت را بزنید و به همان باکس لوله ای اکتفا کنید و یا اینکه ساب خود را حداقل به Kenwood KFC-HQR3000 با باکس پورتد ۵۹ لیتری ارتقاء دهید.
      پیروز باشید.

 3. سلام من ی ساب ١٠٠٠آر ام اس مسیو ترو ایکس١٢٢ دوازده دارم که فکر میکنم جعبه باکسی دارم سابم رو اذیت میکنه و ولوم بالا ی بوی نامطبوعی ازش خارج میشه که جعبه ش ٩٠ لیتری هستش با پورت لوله ای همه ی کارای برقیشم انجام دادم و آمپم هم مونوی گرند زیرو هستش که ١۴٠٠ آر ام اس میده میشه راهنماییم کنین ممنون

  1. سلام دوست گرامی..
   مشکل از باکس نیست.. در صورت نو بودن ساب این بو طبیعی هست و یکی دوهفته نباید به ساب فشار بیارید تا به اصطلاح آب بندی بشه , در غیر اینصورت گین آمپتون رو بررسی کنید.

   1. سلام من سابjbl1000دارم میخام بیشترین حجم صدا رو ازش بگیرم بصورتی که در ولوم های پایین هم بصورت فیزیکی لرزش و ارتعاش رو حس کرد قدرت میخام از باکس فقط کیفیتی زیاد نمیپسندم.اگر منو راهنمایی کنید چه باکسی تهیه کنم خیلی ممنون میشم ایمیل کنید برام

    1. درود بر شما…
     دوست عزیز… هدیونیت , آمپ , و برق خودروی شما برای این منظور از اهمیت بیشتری نسبت به نوع باکس برخوردار است..
     این فاکتور ها رو مد نظر قرار دهید سپس نسبت به تهیه باکس اقدام کنید.. ضمن اینکه تنظیم هدیونیت وآمپ هم بسیار مهم است

 4. جناب سلام.. برای ساب ۳۰۸ d4 چه لیتراژی رو پیشنهاد میکنید و با چه ابعادی؟ من دوس دارم ماشینم که ۴۰۵ هست رو بلرزونه.. و با های بیس حال نمیکنم بیشتر لو دوست دارم تا های.‌. راهنمایی کنید لطفا

  1. سلام دوست گرامی…
   ساب ۳۰۸ پایونیر بیشتر تمایل به بیس کوبشی دارد , اگر سلیقه شما بیس ویبره ای هست باید ساب دیگری چون ۳۰۰۰ کنوود را انتخاب میکردید…
   در عین حال میتوانید برای این ساب از باکس مکعبی با لیتراژ ۵۸ و پورت اسلات با فرکانس تیون ۳۲ برای گرفتن بیس پر حجم و لوبیس بالا استفاده کنید. لازم به ذکر است که تنظیم هد یونیت و آمپ هم تاثیر مستقیم بر خروجی صدا دارد ,
   اگر آمپ شما دارای فیلتر ساب سونیک است مقدار آن را روی ۳۰ هرتز تنظیم کنید و فرکانس lpf را هم روی ۱۰۰ هرتز ببندید.

 5. با عرض سلام و خسته نباشید . بنده ساب ۳۰۵c پایونر دارم و باکس مربعی گرفتم که تهش قناص هست مارک کارینا . میخواستم ببینم واسه کوبش و ویبره همین خوبه یا باکس شش ضلعی یا دایره . هنوز وصل نکردم ببینم چطور میشه . گفتم از شما بپرسم که اگه بد باشه برم بدمش پس باکس رو چون نو هست . خودرو هم پراید دوگانه هست. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام دوست گرامی…
   اگر باکس شما مدل ۱۲۳۸ کارینا هست , کیک بیس خوبی خواهید داشت اما لوبیس ضعیف.. اگر مدل باکس شما ۱۲۵۰ کارینا هست با این ساب بیس تلفیقی و مناسبی خواهید
   گرفت.
   اما در باکس لوله ای بیشتر تمایل بیس به سمت ویبره خواهد بود و دقت بیس هم تا حدود زیادی پایین خواهد آمد.
   پیشنهاد من به شما باکس ۵۵ لیتری کارینا مدل ۱۲۵۰ است.

 6. خسته نباشید
  یک عدد ساب اوریون ztreet دارم با ۳۷۵ وات rms تو باکس لوله ای هستش بیس مناسبی نمیزنه نسبت به ساب های ۲۰۰ rms. میخوام بیس و ویبره قوی تری داشته باشه چه باکسی با چه حجمی بگیرم بهتره ؟؟ماشین ۴۰۵ و از نظر فضا هم مشکلی ندارم.یکی از دوستان ساب ۳۰۰ ار ام اس اینفنیتی رو تو باکس ۱۰۰ لیتری گذاشته خیلی بیس بیشتری از ساب ۴۰۰ ار ام اس من داره

  1. سلام دوست گرامی…
   توجه داشته باشید فاکتور های زیادی خروجی صدای شما را تحت تاثیر قرار میدهند.. ( نوع ساب ووفر , نوع باکس , آمپلی فایر , هدیونیت , برق خودرو و اتصالات , اکسسوری نصب , تنظیم آمپلی فایر و هدیونیت , نوع خودرو , نصب و چینش قطعات و مچ بودن آنها ووو… )
   اما جواب سوال شما بصورت کلی باکس ۱۲۵۰ کارینا است.

 7. سلام خسته نباشید
  من دو تا ساب ۳۰۹ پایونر دارم که یکی s4 و یکی هم d4 هست با پخش ۸۶۵۰ و امپ وکس پاور ۱۳۰۰۰ درایو کردم
  الان ساب هارو تو دو تا باکس تکی گذاشتم میخوام باکس رو دبل کنم برای بیس و صدای بیشتر و قوی تر
  بنظر شما چه باکسی با چه لیتراژ و ابعادی مناسبه
  و یه سوال دیگه: اگه باکس دبل بشه صداش چقدر فرق میکنه و چه مدلی میشه
  خیلی ممنونم

  1. سلام دوست گرامی….
   باکس مکعبی با لیتراژ ۱۰۰ و پورت خطی با فرکانس تیون ۳۷ جهت گرفتن بیس تلفیقی با پرتاب صدا و حجم بیس بالا.

   1. خیلی ممنون
    فقط یه سوال
    در مورد فرکانس تیون که فرمودید ۳۷ باشه یکم توضیح میدید
    فرکانس تیون چی هست؟

    1. خواهش میکنم عزیز…

     فرکانس تیون فرکانسی است که باکس محدوده آن فرکانس را با اختلاف کمی تقویت میکند که این فرکانس مستقیم در پورت اثر میگذارد.. از طریق ابعاد پورت میتوان به فرکانس تیونِ مورد نیاز دست پیدا کرد البته این کار نیاز به محاسبات دقیق دارد.

     1. سلام
      ساب گلیدن مدل sqx 600 rms با امپ گلیدن با خروجی ۷۰۰ rms برای خودرو ساندرو بهترین باکس که کیفت و قدرت کنار هم داشته باشه چه باکسی با چه ابعادی پیشنهاد میدین تمام شرایط اکسسوری و برق و هدیونیت کاملا مطابق با استاندارد رعایت شده

     2. درود دوست گرامی…
      ساب ووفر شما بحق یکی از بهترین هاست..
      در صورتی که هزینه ی ساخت باکس فرمول برای شما مهم نباشد پیشنهاد اول ساخت باکس فرمول برای این ساب است.
      در غیر اینصورت باکس ۱۲۹۰ کارینا میتواند تا حدودی صدای این ساب با کیفیت را به رخ بکشد.

 8. سلام من یه ساب جی وی سی ۵۱۲۰ دارم که تو باکس شیلده با قدرت ۲۵۰ ار ام اس الان اگه سابمو بزارم تو یه باکس پورتد به نظرت بهتر میشه؟؟

  1. سلام دوست گرامی…
   ساب شمادر باکس سیلد بهتر جواب میدهد ( موزیکاله تر و با دقت بیشتر در ارائه بیس عمل میکند) اما در باکس پورتد پرتاب صدای بیشتری خواهید داشت با دقت بیس پایین.

   1. سلام خسته نباشید
    یه ساب باکس با کیفیت و پرقدرت میخوام ولی بطوریکه به اتاق ماشین اسیب نرسونه
    ماشین پرشیاست
    چه پیشنهادی برای ووفر،باکس و امپ دارید
    هزینه بین ۲تا۳ باشه
    با تشکر

    1. سلام دوست گرامی…
     ساب باکس شرکتی JBL S2-1224SS کاملن با نیاز شما همخوانی دارد
     پیشنهاد آمپ برای راه اندازی این ساب باکس به ترتیب اولویت
     کنوود
     ۸۱۰۶D

     پایوینر
     D8601

     جی بی ال
     GT5-A300

   2. سلام من ماشینم پرشیاست و ۲ تا ساب ۳۰۷ دارم که یکیشd2و یکیشd4 هست و روی تاقچه عقبه گذاشتم میخاستم بزارم تو باکس صندوق عقب ولی میخام جای زیادی نگیره و صداش خوب باشه اگه دابلش کنم یعنی ۲ تاشو توی یه باکس استوانه ای باشه جواب میده یا یکیشو بزارم رو تاقچه بمونه و یکیش بزارم تو باکس
    با تشکر از شما

    1. سلام دوست گرامی..
     اینکه یک ساب روی تاقچه و یکی در باکس باشه کاملن غیر اصولی هست..
     برای این منظور از باکس دوبل مکعبی سیلد ( بدون پورت ) استفاده کنید.

 9. سلام
  من یه ساب ایمیج داینامیک با قدرت تقریبی ۲۵۰rms دارم مدل دقیقش هم ID12 D2 V.2 هستش، موضوع اینکه من باکسش را خودم ساختم با لیتراژ پیشنهادی خود سازنده از نوع سیلد، حالا بعد از چند سال دلمو زده و فکر میکنم از تمام صدای ساب استفاده نمیکنم، آیا شما بصورت علمی و مهندسی با پارامترهای سازنده باکس تولید میکنید یا جایی را میشناسید این کار را انجام بدن، در کل چه پیشنهاد و راهنمایی برای من دارید؟
  ممنون.

  1. سلام دوست گرامی…
   ساخت باکس فرمول و نصب حرفه ای سیستم های صوتی و تصویری خودرو تخصص ماست.

 10. سلام من میخام یه ساب و باکس بگیرم مد نظرم قدرتی وتا حدی کیفیتی هست چجور ساب و باکسی بگیرم آمپ مونو لنزار فقط میخام در مورد خریدم راهنماییم کنیین ک چ ساب و باکسی بگیرم در مورد هزینه هم تا ۱۵۰۰ میتونم هزینه کنم ممنون

  1. سلام دوست گرامی..
   باید کاملن روشن میکردید که چه نوع بیسی مد نظر شماست و توان آمپ رو هم ذکر میکردید..
   اما با اینحال ساب باکس JBL S2-1224SS به احتمال زیاد گزینه ی مناسبی برای شما خواهد بود.

 11. سلام وقت بخیر
  یه ساب ۱۲ اینچ پاور آگوستیک ۸۰۰ RMS دارم میخوام بدون چه باکسی براش مناسبه
  اگر ممکنه ابعادشو بگید که بسازم براش
  ممنون و سپاسگذارم

  1. سلام دوست گرامی…
   در صورتی که قصد ندارید هزینه ی زیادی برای باکس فرمول متقبل بشید باکس ۱۲۹۰ کارینا برای ساب شما گزینه ی مناسبی خواهد بود.

 12. سلام .برای ساب های کوچک ۵اینچ ۲۵ وات برای داخل ماشین چه باکسی مناسب هست که جا نگیره و کیفیت خوبی داشته باشه؟؟

  1. سلام دوست گرامی..
   معمولن برای این نوع ساب ووفر ها از باکس های سیلد استفاده میشود.

 13. سلام خدمت شما وقت بخیر. من یه پخش ۵۲۰۰ و آمپ ۱۰۰۴ و باند ۶۹۵۱ سونی دارم. میخواستم ساب ببندم روی ماشینم ۴۰۵ که دوگانه هست و نمیخوام فضای زیادی اشغال کنه. پیشنهادتون چیه؟ ساب باکس کارخونه ایه ۱۲۰۲ سونی چطوره جواب میده؟

  1. سلام دوست گرامی…
   در مرحله اول با توجه به آمپ و هدیونیت با کیفیتی که در اختیار دارید توصیه میکنم اگر برای شما مقدرور باشد نسبت به ارتقاء باند به گزینه ای با کیفیت تر اقدام کنید…
   در غیر اینصورت ساب باکس ۱۲۰۲ گزینه ی نسبتا مناسبی برای شماست.
   و البته بهترین گزینه از نظر من , ساب باکس وایب SLICK SLR12 ( مدل پسیو ) هست.. در صورتی که مدل اکتیوش رو مد نظر قرار بدهید , در آینده میتوانید از دو کانال خالی آمپ ۱۰۰۴ برای استیج جلو بهره ببرید.
   در اینجا آمپ ۱۰۰۴ کنوود و پخش X5200 کنوود لحاظ شده اما در صورتی که آمپ شما ۱۰۰۴ سونی و هدیونیت شما N5200 سونی است , باند و ساب باکسِ انتخابی شما ( باند۶۹۵۱ و ساب باکس ۱۲۰۲ سونی ) مناسب خواهد بود.

 14. سلام
  بنده یک پخش ۵۲۵۰ پایونیر با یک جفت باند اصلی ۷۱۸ کنود و یک آمپ ۲۵۰ رو پرشیا دارم . میخوام با هزینه متوسط یه ساب و آمپ با بیس نرم و صدای زنده به این مجموعه اضافه کنم .راهنمایی شما به انتخاب من کمک زیادی میکنه . ممنون

  1. سلام دوست گرامی…
   در خدمتیم , اگر حدود هزینه ای که برای این منظور در نظر گرفته اید را می فرمودید بهتر میتوانستم شما را راهنمایی کنم , اما بهرحال با توجه به قطعاتی که در حال حاضر در اختیار دارید آمپ مونوی Leodeo LC-1000.1D و ساب باکس JBl CS-1204B احتمالن میتواند شما را بلحاظ کیفیت و هزینه , راضی کند.

   1. با سلام و تشکر از راهنمایی که فرمودید . این سیستم پیشنهادی شما رو با چه حدود قیمتی میشه جمع کرد .

    1. درود..
     هزینه این آمپ و ساب باکس زیر دو ملیون , حدود ۱.۸۰۰ در میاد.

 15. سلام ی ساب زیمر ۲۵۰۰وات ۱۲۵۰ارم اس دارم با باکس شیش ظلعی سونی با امپلی منو پایونر ۵۰۰وات مچ کردم قبلش جی بی ال هزار وات داشتم اندازه اون جی بی ال بیسو ویبره نمیده مشکل از چیه ایا مشکل از سابه یا تو باکس خوبی نزاشتم یا از امپلیه لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام دوست گرامی…

   ار ساب hqr3000 کنوود جهت لوبیس سنگین استفاده کنید..

 16. سلام خسته نباشین. من ماشینم سمنده و یه ساب جی بی ال ۱۰۰۰ دارم. از نوع بیسش راضیم چون بیشتر بیس نرم و ویبره زیاد رو دوست دارم اما به اندازه ای که میخوام قوی نیست دلم میخواد قدرتش اندازه ای باشه که انگار توی ماشین هاچبک بسته شده. برای تقویت قدرت شما پیشنهاد میکنین که یه جی بی ال ۱۰۰۰ دیگه اضافه کنم یا اینکه از ساب سنگین تر استفاده کنم و اینکه چه باکسی براش مناسب تره ؟؟

  1. سلام دوست گرامی…
   اتاق سمند بلحاظ اکوستیکی در لِوِل پایینی قرار دارد.. بنابراین برای جبران این ضعف باید قدرت را چاشنی کار قرار داد…
   شما هم میتوانید از دوبل ساب jbl1000 برای این منظور استفاده کنید ( بشرط آمپِ مونو با توان مورد نیاز ) و هم میتوانید از ساب های ۱۵ اینچ بصوت تک مانند Pioneer TS-W1500PRO یا در رنج قیمت پایینتر از Earthquake TREMOR-X154 بهره ببرید ( باز هم تاکید میکنم بشرط آمپِ مونو با توان مورد نیاز)
   استفاده از ساب ۱۵ اینچِ تک بیشتر توصیه میشود.
   پیشنهاد نهایی با توجه به سلیقه ی شما در نوع بیس : سابِ Earthquake TREMOR-X154 با باکس تورنادو ۱۵۶۵ و یا باکس با لیتراژ ۶۵ و پورت اسلت با فر کانس تیون ۳۲

   1. خیلی ممنون از شما ❤

    1. خواهش میکنم
     پیروز باشید

 17. سلام من دنبال یه باکس کاملا حرفه‌ای واسه یه جفت جی بی ال ۱۰۰۰ هستم بیشتر پرتاب صدا و کیفیت واسم مهمه، اگه میشه راهنمایی کنید.
  ممنون

  1. سلام دوست گرامی…
   برای این منظور باید باکس فرمول , مختص ساب های شما طراحی و ساخته شود.. اگر از لحاظ هزینه مشکلی ندارید در این مورد میتوانیم نیاز شما را برآورده کنیم…
   در غیر اینصورت میتوانید از دو باکس ۱۲۳۸ کارینا در کنار هم استفاده کنید.
   البته توجه داشته باشید که برای داشتن بیسی با قدرت و کیفیت مد نظر شما آمپ مونو با توان راه اندازی قابل قبول و کیفیت بالا لازم است.

   1. هزینه باکس اگه بسازین چقدر میشه؟
    آمپیلی فایر پیشنهادی شما چیه؟
    تشکر از راهنمایی های دقیقتون

    1. درود بر شما…
     برای باکس دبل, بسته به متریال استفاده شده , نوع باکس و نسبت کار بر روی ظاهر باکس قیمتها از ۵۰۰ تا ۱.۲۰۰ متغیر است..
     پیشنهاد آمپ مونو جهت درایو جفت ساب JBL1000 به ترتیب اولویت در کیفیت و توان راه اندازی:
     Helix D One
     JBL GTO-751EZ
     Hertz HCP1D
     Pioneer D8601
     Kenwood 8106D
     همچنین در رنج قیمتی پایینتر و با توان راه اندازی و کیفیت خروجی قابل قبول , میتوانید از آمپ JVC-DR3001D هم استفاده کنید.

 18. وقت شما بخیر،من یه ساب tsw300cپایونیر دارم که ١٢اینچ با قدرت ۶٠٠وات هست،میخواستم واسش باکس تهیه کنم،چ مدلى با چه ابعادی و چند لیتر باشه؟سیلد یا پورتد ؟

  1. سلام دوست گرامی…
   ساب شما در باکس سیلد بهتر جواب میدهد…
   باکس با لیتراژ ۳۶ , برای ساب ووفر شما مناسب میباشد.

 19. سلام من یه ساب ٣٠۶پایونیر دارم و ماشین ال ٩٠ میخواستم بدونم چه باکسی مناسبه ،کیفیت بیشتر برام مهمه،ممنون

  1. سلام دوست گرامی…
   اگر کیفیت برای شمادر اولویت هست , از باکس سیلد برای سابتون استفاده کنید.

 20. سلام و خسته نباشید
  میشه برای ماشین ال ۹۰ سیستم کیفیتی تا ۵ و ۶ ملیون پیشنهاد بدید؟

  1. سلام دوست گرامی…
   لطفن توضیح بدید که قصد استفاده از ساب ووفر را هم دارید یا خیر؟

 21. سلام ممنون از توضیحات کاملتون . من یه ساب ۱۰ اینچ Audiobahn ۴۰۰ وات دارم که باکس سیلد داره ولی حس میکنم که صدای خوبی نداره و ایراد از باکس هست. چطوری میتونم باکس بهتری انتخاب کنم؟

  1. سلام دوست گرامی…
   البته همیشه مشکل از باکس نیست ! ساب شما هم باید از کیفیت لازم برخوردار باشد.. همچنین نوع و توان آمپ , هدیونیت بکار رفته , تنظیم و نصب اصولی و اکسسوری استفاده شده, اتصالات و برق خودرو میتواند تاثیر زیادی در خروجی صدا داشته باشد.
   بهر حال شما میتوانید برای ساب ووفرتان باکس سیلد با ابعاد : ( ۲۵*۴۰*۳۲ ) سانتیمتر تهیه کنید. توجه داشته باشید که باکس باید کاملن درزگیری و عایق شده باشد.

   1. ممنون از راهنمایی شما. سوال اینه که ایا باکس این ساب باید حتما سیلد باشه؟ بهتر نیست که پورت داشته باشه؟

    1. خواهش میکنم…
     نه.. حتمن نباید سیلد باشه.
     اما دقت بیس زنی ساب شما در باکس سیلد بیشتر هست و البته فضای کمتری را هم اشغال میکنه.
     با توجه به ساب ووفر شما من باکس سیلد رو پیشنهاد دادم.

 22. سلام داداش گلم
  ۲۰۶ هدیونیت ۵۲۵۰ باند ۶۹۷۵ v1اصلیک امپ راه اندازش mtx دوکانالسریه قدیم خوش صدا و ساب ۳۰۶ پایونیر ک امپ مونو راه اندازش jblgto301 هست صدا بیسش راضیم نمیکنه من یه بیس ویبره فوق العاده نرم میخام بهترین نوع باکس برا این ساب چه اندازه میتونه باشه؟ یا اگه برا هرکدوم ساب یا امپ مونو به نظر شما تغییری میشه داد ک مثلا با این امپ یه ساب دیگه یا با این ساب یه امپ دیگه ک ویبره عالی بزنه رو معرفی کنی ممنونت میشم باتشکر ویژه

  1. سلام دوست گرامی…
   اگر ساب را به Infinity PRIMUS 1270 همراه با باکس ۱۲۵۰ کارینا تغییر دهید به بیس دلخواه خود خواهید رسید.
   بشرط نصب اصولی همراه با اکسسوری و تنظیمات مناسب…
   پیروز باشید.

 23. سلام
  دوست عزیز برای ساب ۳۰۰۳ پایونر چه باکسی پیشنهاد میدید

  1. بستگی دارد چه نوع بیسی مد نظر شماست…
   در هر حالا باکس ۱۲۵۰ کارینا بیس تلفیقی قابل قبولی به شما ارائه میدهد..

  2. سلام دوست گرامی
   لطفاً اگه میشه یک ساب با دقت بیس زنی بالا تا قیمت ۳ ملیون تومن معرفی کنید و در مورد باکس مورد نیازش هم توضیح بدید . اولویت من دقت بیس زنی و تلفیقی از بیس کوبشی و نرم ممنون

   1. سلام دوستت عزیز…
    با توجه به محدوده قیمتی و سلیقه شنیداری شما بهترین گزینه ساب باکس شرکتی JBL S2-1224SS است.
    پیروز باشید

    1. سلام وقت بخیر برای ساب hqr 3000 چه نوع باکس و چ لیتراژی مناسبتر هست ؟؟

     1. درود دوست گرامی…
      باکس نرمال جهت بیس تلقیقی , باکس مکعبی , لیتراژ حدودا ۵۹ , پورت خطی با فرکانس تیون ۳۷.
      البته باکس مناسب باکس مهندسی است که مطابق با پارامترهای ساب و نوع آمپ طراحی و ساخته شده باشد ,
      پیشتهاد ذکر شده بعنوان گزینه ای اقتصادی که بیسی در حد قابل قبول به شما ارائه میدهد , عنوان شده است.
      پیزوز باشید

 24. سلام من یدونه ساب \اییونر w307 d2دارم میخوام بزارم صندوق عقب چه نوع باکسی با چه لیتراژی \یشنهاد میدید؟

  ماشین ۴۰۵ هست

  1. درود بر شما..
   باکس ۱۲۵۰ کارینا برای شما مناسب است

 25. سلام خسته نباشید، من یه ساب ٣٠١٢ کنوود دارم توی باکس پورتد ۴۵ لیتری، ماشینم ۴٠۵ هست و امپ ام بی ٢٩٠ فقط برای ساب و یه امپ ۴ کانال دیگه روی ۴ تا باند ۶٩٧۵ وصله.
  مشکل من اینه بیس سابم توی ولوم پایین خوبه ولی ولوم از ٣٠ به بالا قدرتش بشدت افت میکنه انگار بیس ۴ تا باند بدون ساب بیشتر بود،
  میخواستم بدون سابم رو بزرگتر بکنم قدرتش بیشتر میشه؟ در کل شما چه باکسی بهم پیشنهاد میدید که قدرت هم ویبره و کوبسمو یه مقدار تقویت بکنه؟

  1. سلام دوست گرامی…
   مشکل از تنظیمات آمپ و ضعف برق خودروی شماست که منجر به افت ولتاژ در ولوم بالا میشود.

 26. سلام،برای ساب جی بی ال ،جی تی۵ باکس لوله ای بهتره یا مکعبی؟و چه لیتراژی؟

  1. سلام دوست گرامی…
   .از باکس لوله ای استفاده نکنید… خیلی محسوس دقت ساب را پایین می آورد.

 27. سلام خسته نباشید من یه ساب هکتور مدل ۳۰۵ دارم ۱۰۰۰ وات مکس و۳۳۰ وات ار ام س ۱۲ اینچ هستش اینو بهتره رو تاقچه ماشین نصب کنم یا باکس

  1. سلام دوست گرامی…
   حتمن با باکس راه اندازی کنید.

  2. سلام من زیاد اشنا نیستم اما سیستم ساده ای دارم میخام ساب ببندم و قدرت تو بیست و لرزش مد نظرمه الان لوازم ک دارم ۴ باند ۶۹۹۵ پایونر و امپ ۴ کانال۳۲۰۰ جی بی ال و ضبط کنوود ۴ کانال کم هزینه ترین راه برای اضافه کردن یک ساب رو لطفا بگید

   1. درود دوست گرامی…
    شما میتوانید دو جفت کواک را بصورزت موازی با دو کانال آمپ راه اندازی کنید و دوکانال دیگر را بصورت بریج به ساب اختصاص دهید…
    برای این منظور میتوانید از ساب Sony XS-W122ES بعنوان گزینه ای اقتصادی و قابل قبول , با توجه به قطعاتی که هم اکنون در اختیار دارید و همچنین سلیقه شنیداری شما , استفاده کنید.
    پیروز باشید.

 28. سلام وقتتون بخیر بنده دو عدد ساب کنوود ۳۰۱۳ دارم هر کدوم ۴۰۰ آر ام اس ۴ اهمی داره یعنی رو هم ۸۰۰ آر ام اس . میخوام دوتاشو روی یک باکس دبل ببندم . میشه راهنمایی کنید بهترین باکس از نظر زوایا و لیتر و تیون و پورت و جنس چی هستش .خیلی ممنونم ازتون

 29. سلام واسه ساب سونی ۱۲۰۰ چه باکسی پیشنهاد میددید

  1. درود دوست گرامی…
   باکس پورتد مستطیلی با لیتراژ ۴۰ لیتر برای این ساب مناسب است.

 30. سلام وقت بخیر من یه سال لوستر ۱۲۲m2دارم ماشینمم ۲۰۶میخوام بیس دقیق و کیفیتی به همراه صدا و کوبشو ویبره خوب داشته باشه که حداکثر توان و ازش بگیرم بیسشم قاطی نکنه چه باکسیو پیشنهاد میکنید ممنون

  1. درود دوست گرامی…
   احتمالن منظور شما ساب بوستر ۱۲۲M2-D4 هست.
   از این برند توقع بیس دقیق و کیفیتی را نداشته باشید ضمن اینکه در در این پروسه عوامل مهم بسیاری غیر ار باکس دخیل است… مانند برق خودرو / آمپ / هدیونیت / تنظیمات آمپ و هدیونیت / اتصلات / کابل یرق / کابل آرسی….
   اما در حال باکس مکعبی پورت خطی با حداقل لیتراژ ۹۵ , قابل قبول است.

 31. اقا من میخوام بدونم کلن ساب باکس لوله ای بهتره؟یا مربع؟یا متسعطیل؟من گیج شدم
  ساب خودم ۱۲ اینچ مجیک ایدیو ولی میخوام بدونم کدوم باکس بهتره

  1. درود دوست گرامی…
   باکس های لوله ای دقت پایینی در اجرای فرکانس های پایین دارند.
   بهتر است از باکس های مکعبی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =